Szkło Profilowe LINIT®EcoGlass - Wyjątkowa Wytrzymałość i Niepowtarzalny Charakter w Architekturze
Dyle szklane, zwane też witrolitem, wyróżnia wyjątkowa wytrzymałość i niebanalny charakter, pozwalający na realizację kreatywnych rozwiązań architektonicznych. Materiał nazywany jest także szkłem profilowym i szklanymi ceownikami.
O wyjątkowości dyli szklanych świadczy ich niepowtarzalny przekrój, który przekłada się na większą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki wytrzymałej strukturze szkła sodowo-wapniowo-krzemianowego możliwe jest uzyskanie przeszkleń o mniejszej ilości profili mocujących. Witrolit LINIT®EcoGlass wyróżnia wysoka jakość, potwierdzona zgodnością z wymogami normy PN EN 572-7 i szeregiem norm narzuconych przez producenta.
Szkło profilowe znajduje zastosowanie w zróżnicowanych układach szklenia - sprawdza się zarówno w układach pojedynczych, jak i podwójnych oraz potrójnych. W zakresie izolacji cieplnej wartości współczynnika wynoszą od Ug = 5,7 W/m2xK do maksymalnie 0,66 W/m2xK. W celu uzyskania niższych współczynników stosuje się wkładki termoizolacyjne, dedykowaną powłokę niskoemisyjną lub po prostu więcej warstw.
Kolejnym ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest tzw. solar factor (g), czyli współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej, informujący o komforcie cieplnym. Przeszklenia z dyli szklanych osiągają wartość g od 0,70 do 0,10 g. W praktyce oznacza to, że do budynków, w których zastosowano szkło profilowe trafia nawet o 90% mniej ciepła wytwarzanego przez energię słoneczną. Sprawdza się to zwłaszcza w miejscach mocniej nasłonecznionych – elewacjach po stronie południowej, wschodniej i zachodniej.
Poza komfortem cieplnym istotna jest również kwestia oświetlenia. Szkło profilowe pozwala na uzyskanie naturalnego światła. O poziomie jego rozproszenia decyduje rodzaj szklenia i zastosowana wkładka. Dbałość o naturalne światło w pomieszczeniu jest ważna nie tylko ze względów funkcjonalnych i ekonomicznych, ale także zdrowotnych – daje poczucie bezpieczeństwa i wspomaga dobre samopoczucie. Poza tym to dobry sposób na uzyskanie większej przestronności i optyczne powiększenie pomieszczenia.
Firma nasza posiadając wieloletnie doświadczenie w zastosowaniu szkła profilowego m.in. Profilit, najczęściej realizuje profile szklane układane pionowo. Możliwa jest również instalacja pozioma. W pierwszym przypadku kluczową kwestię odgrywa ograniczona wysokość – jej maksymalną wartość można dobrać, stosując w tym celu tabele lub obliczenia statyczne. Wykorzystując profile boczne możliwe jest także ułożenie poziome, które dzięki wspornikom wyróżnia niemalże nieograniczona wysokość. Tutaj – podobnie jak w układzie pionowym – również stosuje się obliczenia statyczne i tabele.